Herb Gminy Kamień

22-113 Kamień, ul. Diamentowa 15
sekretariat@kamien.gmina.pl
www.kamien.gmina.pl

Gmina Kamień jest gminą podmiejską położoną na wschód od miasta Chełma. Rozciąga się wzdłuż ważnego szlaku komunikacyjnego Warszawa-Lublin-Chełm-Hrubieszów-Zamość-Hrebenne-Lwów. Wzdłuż północnej granicy gminy przebiega linia kolejowa Chełm-Dorohusk-Kowel.
Powierzchnia: 9696 ha. Liczba ludności wg stanu na 31 grudnia 2003 r. wynosi 4108 osób.

Ponad połowę powierzchni gminy zajmuje Chełmski Obszar Chronionego Krajobrazu stanowiący otulinę Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat przyrody Wolawce, kompleksy leśne Wolawce i Andrzejów, doliny rzek Krzywólki i Udalu, to tylko niektóre wyróżniki stanowiące o atrakcyjności krajobrazu naturalnego gminy. Planuje się również budowę zbiornika retencyjnego w Natalinie.

Punkty noclegowe

1. Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy “Pod Wiatrakiem” pana Czesława Łydzińskiego w Natalinie, siedem 3-osobowych pokoi.
  2. Gospodarstwo Witolda Stafińskiego, cztery 2-osobowe pokoje.

Obie kwatery usytuowane są przy trasie Chełm-Hrubieszów i zapewniają wysoką jakość świadczonych usług. Poza noclegiem można skorzystać z innych atrakcji przygotowanych przez właścicieli – od wypraw rowerowych leśnymi ścieżkami po jeździectwo konne.
Małą stadninę prowadzą również państwo Bożena i Witold Czerwonkowie w Kamieniu. Można tu kształcić umiejętność jazdy konnej pod okiem instruktora, wybrać się samodzielnie na przejażdżkę polnymi i leśnymi drogami jak też zorganizować kulig dla większej ilości osób.