Biesiada Słowiańska na Maczułach

29 sierpnia 2020 r. zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Na plaży nad zbiornikiem Maczuły, w Horodysku przez jeden dzień będzie można odwiedzić Słowiańską Wioskę, a w niej wziąć udział w warsztatach tradycyjnego rękodzieła, pokazach rzemiosła, słowiańskiej mody, tańców i pradawnej kuchni (z obowiązkowym wypiekiem podpłomyków i zupą z pokrzywy). Stoiska z lokalną naturalną żywnością przygotują nasze Koła Gospodyń Wiejskich. Muzycznie tło wydarzeniu zapewnią lokalni artyści – recital akordeonowy na ludową nutę zaprezentuje Karol Szornal, wystąpi również Zespół Śpiewaczy Rakołupianki z Rakołup. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Kapela Drewutnia z Lublina.

Podczas wydarzenia wykłady o wyjątkowych odkryciach, jakich dokonano na terenie Horodyska zaprezentują naukowcy z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Naszym gościem będą dr Tomasz Dzieńkowski i dr Jacek Łojek.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk.

Patronat medialny:

Radio Bon Ton, Tygodnik Nowy Tydzień, Super Tydzień Chełmski

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice”, realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

Program imprezy:

godz.15:00 Słowiańska Wioska

Przez cały czas trwania imprezy będzie działać obozowisko Słowian, a w nim:

Warsztaty rękodzieła, tradycyjnego rzemiosła, kulinarne

Interaktywne gry i zabawy zręcznościowe i siłowe

Pokazy ogniowe

Pokaz mody i tańców słowiańskich

Prezentacje stroju i uzbrojenia Słowian

Stoiska z tradycyjną żywnością przygotowane przez KGW

godz.16:00 Słowiańskie dziedzictwo

Rozmowa z dr Tomaszem Dzieńkowskim i dr Jackiem Łojkiem oraz studentami z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie (z udziałem publiczności).

godz.17:00 Co nam w duszy gra

Występy lokalnych artystów:

Karol Szornal – Recital akordeonowy

Zespół Śpiewaczy RAKOŁUPIANKI

godz.18:30 Kapela Drewutnia (Lublin)

Folkowa gwiazda wieczoru

godz. 20:30 Taniec z ogniem

Widowisko ogniowe na zakończenie wieczoru

Wstęp na imprezę bezpłatny. W związku z panującymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 na terenie wydarzenia będzie obowiązywał odrębny Regulamin.

Plakat zapraszający na biesiadę nad zalew Maczuły (2,58 MB, PDF)