Stowarzyszenie Hospicjum Domowe Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego ma status organizacji pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, 1% swojego podatku podobnie jak w latach ubiegłych, można przekazać właśnie chełmskiemu hospicjum.
Wszystkim, którzy się na to zdecydują stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT. Nie chcesz sam wypełniać zeznania podatkowego, ale chcesz wesprzeć swoim 1% naszych podopiecznych? Zgłoś się do nas. Wypełnimy deklarację za ciebie.
Do końca kwietnia w każdy poniedziałek w godzinach 16.00-18.00, w nowej siedzibie biura stowarzyszenia przy ul. Starościńskiej 4A, (budynek Estrady Dziecięcej i były klub ChSM obok PM nr 2) , na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi bezpłatnie każdemu, kto zdecyduje się przekazać 1% chełmskiemu hospicjum. Osoby odwiedzające biuro hospicjum prosimy o założenie maseczek oraz dezynfekcje rąk przed wejściem. Ze względów sanitarnych prosimy tez o korzystanie z własnego długopisu.
– Zapraszamy również emerytów i rencistów. Otrzymują oni PIT za dany rok podatkowy z ZUS. To sprawia, że nie muszą samodzielnie składać deklaracji podatkowej – zachęca Justyna Pietrzyk, rzecznik prasowy Hospicjum ks. Malinowskiego. – Wielu z nich zastanawia się, czy w tej sytuacji oni także mogą przekazać swój jeden procent OPP. Oczywiście mogą to zrobić. Jeśli emeryt chce przekazać 1% podatku na cele organizacji pożytku publicznego musi się jednak samodzielnie rozliczyć z fiskusem. Ale jeśli zdecyduje się przekazać 1% właśnie chełmskiemu hospicjum, wyręczymy go w tym- zapewnia rzecznik.
Tych, którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT również zachęcamy do przekazania 1 % podatku naszemu hospicjum. Aby to zrobić wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie i nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Na co zostaną przeznaczone przekazane pieniądze? Głównie na opiekę medyczną nad chorymi na nowotwory. Zebrane środki pozwolą jeszcze bardziej skutecznie pomagać od strony medycznej naszym podopiecznym. Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum. Naszym celem jest niesienie pomocy chorym, znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej i chorym przewlekle – oraz ich rodzinom. Pomimo trwającej pandemii, obecnie w domach, przy zastosowaniu szczególnych środków ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, fartuchy oraz płyny przeciwbakteryjne i dezynfekujące) opiekujemy się 20 chorymi.
W ubiegłym roku znaczną część z pozyskanych środków hospicjum przeznaczyło na zakup różnych artykułów medycznych, a także bardzo potrzebnego sprzętu: łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z naszej wypożyczalni udostępniamy bezpłatnie chorym będącym pod opieką hospicjum. Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie – mówi prezes Boniecki apelując jednocześnie by w tym roku również podczas rozliczeń podatnicy pamiętali o hospicjum. – Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nie płaci.
W tym roku środki uzyskane z 1% Stowarzyszenie zamierza także przeznaczyć na prace przygotowawcze związane z budową w Nowinach k. Chełma kompleksu budynków Domu Hospicjum Stacjonarnego, Domu Opieki Długoterminowej i Domu Opieki Wyręczającej. Będzie ono uzupełnieniem funkcjonującego już dwunasty rok Hospicjum Domowego im. Ks. kan. K. Malinowskiego.
W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze takiej placówki. Jest bardzo potrzebna, społeczeństwo się starzeje, przybywa osób z chorobami nowotworowymi. Coraz częściej zdarza się, że rodzina z różnych powodów nie jest w stanie w domu opiekować się samodzielnie ciężko chorą osobą. Dlatego, aby zapewnić choremu godne życie, potrzebne jest stacjonarne hospicjum z pełną i fachową kadrą medyczną – dodaje Boniecki. Jako Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego, nie jesteśmy w stanie sami podołać finansowo tak dużej inwestycji. Dlatego też prosimy wszystkich o wsparcie, choćby poprzez przekazanie tzw. jednego procenta. Niech ten planowany przez nas dom opieki hospicyjnej wraz z obiektami towarzyszącymi, będzie także darem serca i pamiątką od wszystkich Chełmian dla ludzi potrzebujących wsparcia na czas choroby i starości. Przekazanie 1% podatku może być taką cegiełką od serca przybliżającą drogę do realizacji tego niezbędnego społecznie dzieła- dodaje Boniecki. – Obecnie trwają prace adaptacyjne nad pozyskanym przez nas projektem architektonicznym. Prowadzi je jedna z chełmskich pracowni architektonicznych. Efekty pracy architektów poznamy niebawem. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia budowlanego i prowadzenie wszelkich prac inżynieryjnych na samej działce – podkreśla Boniecki.
– Nie mamy kontraktu z NFZ, ale dzięki środkom pozyskanym z 1% nasza opieka medyczna jest całkowicie bezpłatna i możemy służyć pomocą chorym nie tylko z miasta Chełm, lecz i gmin powiatu chełmskiego – podsumowuje prezes Boniecki. Stowarzyszenie Hospicjum im. ks. kan. K. Malinowskiego prowadzi też dwie bezpłatne grupy wsparcia: dla osób w żałobie i po chorobie nowotworowej. W czasie pandemii spotkania odbywają się w znacznym stopniu przez Internet oraz telefonicznie.
Przypominamy, że przekazanie 1% – ofiarodawców nie kosztuje zupełnie nic. Po prostu kwota odpowiadająca 1 procentowi podatku, zamiast do skarbu państwa, trafia do wskazanej organizacji pożytku publicznego.
W imieniu naszych podopiecznych, dziękujemy za każdy 1%. W ubiegłym roku z tego tytułu na konto Hospicjum Domowego ks. Malinowskiego trafiło prawie 115 tysięcy złotych.
Osoby które będą chciały rozliczyć podatek samodzielnie, mogą skorzystać z bezpłatnego programu e- PIT. Można go pobrać ze strony naszego stowarzyszenia www.hdchelm.cba.pl
Powyższa informacja pochodzi z zasobów Stowarzyszenia Hospicjum Domowego im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie