Wędrówki do świata wyobraźni – to tytuł zbioru bajek, baśni i legend napisanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu chełmskiego. Książka powstała w ramach innowacji pedagogicznej, której pomysłodawczyniami i realizatorkami były: polonistka Anna Jabłońska i nauczycielka informatyki Agnieszka Suszczyk. Obie pracują w Szkole Podstawowej w Rudzie-Hucie.
Podsumowaniem realizowanej w szkole w Rudzie-Hucie innowacji pedagogicznej był Powiatowy Konkurs Literacki pt. Piszę bajkę, baśń, legendę. Wzięła w nim udział młodzież z powiatu chełmskiego. W sumie nadesłano ok. 70 tekstów literackich. Prace laureatów znalazły się w wydaniu zbiorowym. Są tam również bajki, baśnie i legendy napisane przez zwycięzców konkursów wewnątrzszkolnych. Nagrody ufundował i je wręczał starosta chełmski Piotr Deniszczuk. Chełmskie Starostwo Powiatowe pokryło też koszt druku książki.
Pierwszą nagrodę w kategorii uczniów klas 4-6 za napisanie bajki otrzymała Julia Dąbrowska ze SP w Rudzie-Hucie (opiekun Agnieszka Polak). Drugie miejsce ma Antoni Dziaduk ze SP w Rudzie-Hucie (opiekun Anna Jabłońska). Natomiast nagroda za trzecie miejsce powędrowała do Martyny Rudzkiej ze SP w Leśniowicach (opiekun Katarzyna Kamińska). W kategorii klas 7- 8 zwyciężyli: Julia Suszczyk ze SP w Rudzie-Hucie (opiekun Anna Bartoszewska) i Szymon Podjadek ze SP nr 7 w Chełmie (opiekun Ewelina Kral). Drugie miejsce ma Malwina Czarnecka z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych “Arka” w Chełmie (opiekun Bożena Bukowska-Wasiuk). Trzecią nagrodę przyznano Aleksandrze Honory ze SP w Rudzie-Hucie (opiekun Anna Jabłońska). Wyróżnieni: Nikola Marek ze SP w Stołpiu (opiekun Marzena Mazurek), Kacper Wołosiuk ze SP w Wierzbicy, (opiekun Marta Kozak).
W zbiorze prac uczniów znalazły się też piękne i mądre baśnie. Autorami utworów nagrodzonych pierwszym miejscem w kategorii klas 4-6 są: Oliwier Guz ze SP w Wierzbicy (opiekun Marta Kozak) i Kornelia Bulicz ze SP w Wólce Petryłowskiej (opiekun Dorota Gmitruk). Drugą nagrodę za baśń dostała Aleksandra Czarnecka ze SP w Żółtańcach (opiekun Agnieszka Rutkowska), a trzecią otrzymali Sebastian Sieczkowski z ZS w Sawinie (opiekun Iwona Redko) oraz Tomasz Górecki ze SP w Kamieniu (opiekun Aneta Stadnik). Wyróżnienie powędrowało do Patrycji Kulik ze SP w Białopolu (opiekun Wanda Koza).
W kategorii klas 7-8 zwyciężyła Dominika Zawiślańska ze SP w Rudzie-Hucie (opiekun Anna Jabłońska). Drugie miejsce przyznano Wiktorii Winiarczyk ze SP w Białopolu, (opiekun Wanda Koza), a trzecie – Robertowi Tarajko ze SP w Sielcu (opiekun Ewa Stańkowska).
Wśród autorów legend na pierwsze miejsce w kategorii uczniów z klas 4-6 zasłużył Szymon Mazurek z ZS w Sawinie (opiekun Iwona Redko). Wśród uczniów z klas 7-8 wygrały: Natalia Wróblewska ze SP w Rudzie-Hucie (opiekun Anna Jabłońska) i Noemi Dąbrowska ze SP w Rudzie-Hucie (opiekun Anna Jabłońska). Drugie miejsce zdobyła Anna Walczuk ze SP w Rudzie-Hucie (opiekun Anna Jabłońska). Trzecie miejsce ma Natalia Mazurek ze SP w Żòłtańcach (opiekun Agnieszka Rutkowska).
Nagrodę specjalną otrzymała Noemi Dąbrowska za szeroki dorobek literacki: niedokończone historie, opowiadania z dreszczykiem, fantasy, opowiadania science fiction i wiele innych.
kilkanaścioro osób dorosłych na scenie stoją jedna mówi do mikrofonu