W piątek 8 grudnia 2023 roku w Raciborowicach Kolonii odbyło się otwarcie i poświęcenie dróg powiatowych w gminie Białopole. Są to drogi w miejscowościach: Raciborowice Kolonia, Buśno, Busieniec, Strzelce Kolonia.
Gospodarzami wydarzenia byli: starosta chełmski Piotr Deniszczuk, wicestarosta Jerzy Kwiatkowski, radni Rady Powiatu w Chełmie oraz samorząd gminy Białopole na czele z Wójtem Henrykiem Maruszewskim.
Drogę poświęcili: ksiądz Marian Wyrwa, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Białopolu i ks. Piotr Rawlik, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buśnie.
Po tradycyjnym przecięciu wstęgi wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z przepysznego poczęstunku przygotowanego przez KGW, skosztować tortu oraz posmakować pieczonego prosiaka.
Uroczystości uświetnił występ zespołu „Tęcza” z Białopola.
Podczas wydarzenia starosta chełmski przygotował konkurs wiedzy z nagrodami.
Wykonane odcinki w miejscowościach Raciborowice Kolonia, Buśno, Busieniec, Strzelce Kolonia wyniosły łącznie 10 356 284,18 zł. Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu, jakie samorząd otrzymał w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 5 mln zł oraz wsparciu finansowemu gminy Białopole w wysokości blisko 1,3 mln zł.
W ramach inwestycji powstało 7,543 km nowego asfaltu.
Prace zrealizowało Konsorcjum Firm: Lider Konsorcjum – PREF-BET Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów Sp. z o.o. i Partner Konsorcjum – BG Construction Sp. z o.o.
kilka osób stoi na drodze przed czerwoną wstęgą jest zima leży snieg