Herb Gminy Wierzbica

Wójt Zdzisława Bożena Deniszczuk
22-150 Wierzbica, ul. Włodawska 1
ugwierzbica@ugwierzbica.pl

Gmina Wierzbica położona jest w północno-zachodniej części powiatu, zajmuje obszar 146 km2.

Podstawą utrzymania mieszkańców jest rolnictwo. Użytki rolne stanowią 80 procent powierzchni gminy.
Działalność gospodarcza prowadzona jest głównie w dziedzinie handlu i gastronomii oraz budownictwa. W 1994 r. przyłączono do Poleskiego Parku Narodowego znajdujący się na terenie gminy Wierzbica oraz powiatu włodawskiego (gm. Urszulin i Hańsk) rezerwat “Bagno Bubnów”. Jest to kompleks węglanowych torfowisk niskich (bagno Bubnów i Staw) wpisany na listę ostoi ptak w Polsce o znaczeniu międzynarodowym. Stwierdzono tu 87 gatunków ptaków. Większość występujących tu ptaków związana jest ze środowiskami wodnymi i bagiennymi. Ważniejsze zabytki to: kompleks pałacowo-parkowy w Chylinie oraz kościół parafialny w Olchowcu.